Re: ISIC blog - 5 mýtů o digitálním ISIC. Pravda nebolí!
2024-10-26
Tento text byl původně zveřejněn v celouniverzitním diskusním fóru Masarykovy univerzity ve vlákně ISIC pouze v mobilu.
Některé odkazy v textu mohou směřovat do autentizovaných sekcí Informačního systému Masarykovy univerzity.
Společnost GTS Alive v pátek 25.10.2024 v nočních hodinách rozeslala všem uživatelům aplikace Alive App odkaz na blogový příspěvek nazvaný „5 mýtů o digitálním ISIC: Pravda nebolí!“. Myslím proto, že by bylo vhodné se k tomuto příspěvku jako student vyjádřit a upřesnit některé informace.
K zobrazení ISIC v aplikaci potřebuji být na Wi-Fi nebo na datech
Neboj, ISIC i další produkty (například pojištění) fungují i offline. Ukládají se do mezipaměti (cache) telefonu až na dobu 120 dní. Průkaz tak můžeš zobrazit i ve chvíli, kdy nemáš telefon připojený k internetu.
Tady není o čem polemizovat. Pokud existují studenti, kteří hlásí problémy s aplikací ve vlacích se špatným mobilním signálem1, tak to asi není vyřešeno tak dobře, jak GTS Alive tvrdí.
Digitální ISIC nejde uplatnit v dopravě
Žádný strach, digitální ISIC v pohodě uplatníš ve vlaku, autobuse nebo MHD. Někde se setkáš s elektronickou kontrolou, ale často probíhá ověření průkazu jen vizuálně, jako tomu bylo s plastovým průkazem.
Ano, GTS Alive má pravdu, že dopravci v ČR by měli uznávat aplikaci Alive App – vychází to z metodického pokynu Ministerstva dopravy2. GTS Alive však samo přiznává, že aplikace někdy nemusí být uznána, a prosí, aby jim studenti tyto případy hlásili3.
Nepřijde mi úplně vhodné, aby studenti, kteří za ISIC platí 250 Kč ročně, v podstatě testovali použitelnost aplikace pro GTS, aniž by měli možnost v případě „nouze“ použít záložní fyzický průkaz (pokud by daný student fyzický průkaz chtěl).
Alive App nefunguje v zahraničí
Digitální průkaz je uznáván ve všech zemích, kde vydávají ISIC (aktuálně je jich téměř 100). Všechny slevy z databáze slev by ti tedy měly být bez problému poskytnuty. Pokud se tak nestane, je to chyba a je potřeba kontaktovat nás nebo lokálního vydavatele ISIC, aby bylo možné situaci řešit.
GTS ve své odpovědi píše pouze o zemích, ve kterých působí ISIC partneři, a o slevách, které tito partneři domlouvají s jednotlivými obchodníky. Nevyjadřuje se však k využití u obchodníků, kteří uznávají průkazy ISIC dle svého uvážení na základě důvěryhodnosti značky ISIC, bez jakékoliv smlouvy s ISIC partnerem (takoví obchodníci jsou jak v ČR, tak v zahraničí).
Pro mě je tato důvěryhodnost značky ISIC důvodem, proč mi nevadí relativně vysoká cena ISIC licence. Tato důvěra je však dle mého názoru převážně spojená s fyzickou formou průkazu, a ne s animovaným vodoznakem ISIC loga na obrazovce telefonu v aplikaci Alive App. Alive App tak pro mě osobně nemá stejnou hodnotu jako fyzický průkaz ISIC.
Mé osobní údaje jsou v ohrožení
Tvé soukromí je pro nás prioritou. Nikomu při ověřování průkazu nepředáváme tvé osobní údaje, partneři a instituce dostávají pouze informaci, zda nárok na slevu máš nebo ne – žádné citlivé detaily. Při ověřování nároku na slevu jsou veškerá data zašifrovaná. My sami tvé údaje nezpracováváme na osobní úrovni tak, že bychom monitorovali např. tvůj pohyb. Benefitní partneři mají šanci dozvědět se pouze souhrnné informace o tom, jak často jsou jejich slevy využívány, nikoliv kým.
Aktuálně čekám na informace od pověřence pro ochranu osobních údajů společnosti GTS Alive. Nejsem spokojen s jeho prvním vyjádřením ohledně informací, které (konkrétně o mně) společnost GTS Alive zpracovává. Vyjádření jsem obdržel tento týden po přibližně dvoutýdenním čekání a domnívám se, že toto vyjádření není úplné.
Je ale faktem, že při prokazování nároku na slevu funkcí Alive App Scan dochází mezi aplikací Alive App a servery GTS Alive ke komunikaci týkající se tohoto prokázání. Není zatím jasné, zda o tomto prokázání vznikají nějaké záznamy a zda (případně jak) jsou anonymizovány.
Pokud chci ISIC, nemám na výběr a musím používat aplikaci
Aplikaci Alive App jsme připravili, abychom vyhověli přání drtivé většiny studentů na pohodlný a moderní způsob prokázání statusu studenta a čerpání výhod.
Pokud ale preferuješ plastový průkaz, cesta je tu také! Většina škol kromě digitálního průkazu stále vydává i plastové průkazy (např. kvůli školním čipovým systémům). Po vypršení data vytištěného na plastové kartě si tak můžeš za poplatek nechat vystavit novou kartu. Na konkrétní podmínky se však informuj přímo ve škole – každá škola si totiž možnosti vydávání průkazů nastavuje sama.
Společnost GTS správně uvádí, že plastový průkaz je nadále možné získat. Například na MU to ale znamená vyšší náklady a dost možná i vyřízení dočasného průkazu na přechodnou dobu, než bude nový průkaz vyroben.
K tomuto bodu hlavně stojí za povšimnutí citát z rozhovoru s majitelem společnosti GTS Alive z roku 2020, kde je uvedeno: „V Česku, jako v jedné z prvních zemí na světě, se budeme snažit převést všechny karty ISIC z plastové podoby do mobilu. Nebude to naráz, určitě bude mobilní i plastový průkaz dlouho fungovat souběžně, ale budoucnost je jednoznačně v digitální podobě průkazu.“ Domnívám se tedy, že změny, které vidíme letos, jsou prvním krokem k postupnému zrušení fyzických ISIC průkazů (nemluvím o fyzické kartě pro otevírání dveří na MU).
Přijde mi úsměvné, že v rozhovoru rovněž zaznělo: „Začali jsme univerzitami. Jako první jsme se dohodli v roce 1999 s Masarykovou univerzitou v Brně a univerzitami v Olomouci a Ostravě. To bylo klíčové, získávat další pak bylo snazší a snazší.“ Fyzické průkazy tedy v ČR začaly na MU a vypadá to, že zde začíná i jejich konec.
Historie se tedy opakuje, a pokud GTS na digitální ISIC úspěšně převede část VŠ (včetně MU), bude pro ně snazší a snazší v tomto záměru pokračovat.
-
celouniverzitní diskuse IS MU: vlákno ISIC pouze v mobilu (vyžaduje autentizovaný přístup do IS MU) ↩︎
-
Metodický pokyn pro poskytování zlevněného jízdného pro děti, mládež, studenty (doc) (zobrazit v prohlížeči) ↩︎
-
ISIC blog: Jak na prodloužení platnosti průkazů bez revalidační známky a kde už je to možné? ↩︎